Сторінка фізінструктора

ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ДОШКІЛЬНЯТ

( Консультація для батьків та педагогів )

У дошкільному віці продовжує вдосконалюватися фiзичний розвиток, розвивається природна рухова активність дітей. У роботах Д. М. Шептицького визначені добові обсяги ходьби і бігу в дітей 5-7-ми років. Для хлопчиків вони до 5-ти років виявилися рівними 7,1 км, а у віці 6-7-ми років - 9 км. У дівчаток виявлені нижчі показники - відповідно 6,4 і 7,7 км. Виявлено і сезонні відмінності: навесні і влітку діти рухаються більше, ніж узимку і восени.

Помічено, що рухова активність дітей у сім'ї та дитячому закладі майже однакова, але якість рухів в сім'ї по досягненні 3-річного віку дещо знижується. За період від 3-х до 7-ми років розвивається і зміцнюється весь організм дитини. До 4-х років діти добре ходять і бігають, руху рук вільні, вони вміють координувати роботу рук і ніг, при ходьбі не човгають ногами. Вони можуть енергійно відштовхувати м'яч при катанні чи ловити, не притискаючи його до грудей, а також кидати м'яч двома руками.

У дітей досить добре розвинене відчуття рівноваги, вони стрибають, м'яко опускаючись на напівзігнуті ноги, а при подскоках на місці відривають обидві ноги від підлоги. Багато рухів діти виконують спільно в загальному для всіх темпі або стримують рух по сигналу. Чотирирічні діти дуже люблять лазання, стрибки, із задоволенням пролазять в обруч, залазять на парканчик, гімнастичну стінку висотою до 1,5 м і спускаються з них, стрибають у довжину з місця на відстань 10-15 см.

До 5-ти років продовжує вироблятися правильна постава: під час ходьби і бігу вони не опускають голову, спину тримають прямо, рухи ніг і рук досить добре координовані. Діти вже можуть не тільки ходити, але і бігати по колу, взявшись за руки, рухаються на носках або, підстрибуючи на двох ногах, рухаються вперед на 1,5-2 м. Вони безбоязно зістрибують з висоти 15-20 см.

До 6-ти років рухи стають все більш енергійними і точними, набувають легкість і витонченість. Діти захоплено стрибають з розбігу у висоту і довжину, при метанні енергійно замахуються і кидають предмети. Вони вміють вже ловити м'яч однією рукою, ходити боком по лавці, підстрибувати на місці, чергуючи ноги.

До 7-ми років основні рухи настільки вдосконалюються, що дiти можуть швидко перебудовуватися під час руху і на місці, рівнятися в колоні, шерензі, колі, а також виконувати вправи ритмічно, в зазначеному темпі. У цьому віці вони люблять кататися на санчатах, самостійно ковзають на ногах по крижаних доріжках, досить швидко ходять на лижах, піднімаючись і опускаючись з невисокої гірки. Багато хто з дітей не тільки ковзають на ковзанах, але й займаються фігурним катанням.

Влітку 6-7-річні діти без допомоги дорослих катаються на педальних автомобілях, самокатах і навіть на двоколісних велосипедах. Велика радість для дошкільнят - пограти і поплескатися в дрібному струмочку, річці або басейні. Багато дітей намагаються плавати без підтримки. У цьому віці дошкільнята грають в городки, бадмінтон, настільний теніс.

У дошкільні роки інтенсивно розвиваються і тонкі рухи пальців рук. У 3-4-річному віці діти люблять займатися будівельним матеріалом, грати піском, снігом, водою, самостійно надають рухах кумедні іграшки (ходячий ослик, що клюючi кури та інше), опановують елементарними способами малювання, ліплення, наклеювання аплікації.

До 5-ти років споруди відрізняються більш ретельним виконанням і цікавим задумом. Діти люблять займатися з природним матеріалом (береста, жолуді, шишки та інше), з'єднуючи їх потім у оригінальні вироби.

До 6-ти років рухи пальців вже настільки розвинені, що дитина може самостійно ножицями вирізати з паперу різні форми - прямокутні, овальнi, круглі; ліпити з глини посуд, фігури людини і тварин, вільно малювати олівцями і фарбами.

До 7-ми років діти досить добре опановують вміннями працювати з папером, картоном, тканиною, деревом: вміють склеювати, робити іграшки, посібники, протягувати нитку в голку, пришивати гудзики, користуватися молотком і пилкою. У дошкільному віці багато дітей починають навчатися грі на музичних інструментах.

Діти люблять рухливі ігри та різноманітні фізичні вправи, намагаються наслідувати дорослим і старшим дітям. Дошкільнята знають багато видів спорту, прізвища знаменитих спортсменів. Однак, захоплюючись наслідуванням, вони ще не вміють правильно дозувати свої сили, нервова система їх досить збудлива, а бажання не завжди відповідають можливостям.